Rurówki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W naturze spotkamy ten gatunek w takich miejscach jak: Ocean Indyjski, Ocean Atlantycki, Afryka, Mozambik, czy Azory.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/IdQbluutX-k

Opisywana rurówka dorasta średnio do 12 cm wielkości, choć z reguły nie przekracza 8 cm wielkości. Charakteryzuje się ona pióropuszem, który wystawia z rurki zbudowanej z elementów piasku. Akwarium powinno mieć minimum 50 litrów pojemności, parametry wody do hodowli tych zwierząt muszą być stabilne, a jej temperatura wynosić od 24°C do 27°C.


fot. Mariusz Król - Megalomma sp. Acromegalomma sp.

Wszelkie rurówki to zwierzęta ogólnie chętnie kupowane są przez początkujących akwarystów morskich, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że jest to filtrator i należy zapewnić mu pożywienie.

Odżywiają się fitoplanktonem, planktonem i zooplanktonem, chętnie wyłapują drobiny pokarmu z toni wodnej.

Czasami dzikie rurówki mogą stać się w akwarium prawdziwą plagą. Jeżeli nie posiadamy rurówek hodowanych przez nas celowo można wtedy pokusić się o wprowadzenie zwierzęcia, które chętnie się nimi zaopiekuje w formie pokarmu np. rybę Chelmon rostratus. Czasami zdarza się, że w rurówkach gustuje tzw. brzydal kupowany głównie w celu pozbycia się szklanych róży, czyli aiptazji. Można spróbować również ograniczyć karmienie.

Rurówka to stworzenie, które żyje we własnej tubie. Czasami zdarza się, że wypełza ona z niej i wędruje po akwarium (co jest jednak niezmiernie rzadkie). Nie możemy wtedy próbować włożyć jej z powrotem do poprzedniego domku, gdyż skończy się to najprawdopodobniej śmiercią zwierzęcia. Ich tuby tworzone są przez nie z wapnia znajdującego się w wodzie.

Te wieloszczety należą do bardzo łagodnych zwierząt.

Podczas pobierania pokarmu, lub wystraszenia się rurówka chowa się do swojej tuby. Bardzo ciekawy jest sam moment wystawienia z niej pióropusza.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie następuje ono drogą płciową. Rurówki uwalniają do wody jaja i plemniki, co dzieje się z reguły nad ranem.

Moim zdaniem jest to jedno z ciekawszych zwierząt akwarystyki morskiej, które nie powinno sprawiać większych problemów w domowych zbiornikach.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!