Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Pseudanthias squamipinnis

Pseudoanthias squamipinnis jest bardzo ciekawą morską rybą akwariową, która niestety nie nadaje się do małego akwarium. W naturze można ją spotkać w Japonii, Australii, Morzu Czerwonym, Indopacyfiku, czy w okolicach Wysp Salomona. Jest więc dość rozpowszechniona w naturalnych wodach. Bardzo często spotykane wśród różnych podwodnych wraków. Stąd też nazywany jest czasami Antiasem wrakówką.

Swoje uznanie wśród akwarystów zyskała oczywiście dzięki pięknemu ubarwieniu. Dominujące kolory to czerwień i pomarańcz. Ryby te śmiało można hodować w akwariach wielogatunkowych.

Dorastają do 15 cm długości, dlatego należy zapewnić im duże akwarium (minimum 400 litrów). Są bardzo ruchliwe i po przyzwyczajeniu się mało płochliwe. Jak na anthiasy, które są oczywiście w miarę spokojne, gatunek ten jest dość agresywny. Oprócz dużej przestrzeni do pływania warto zadbać o silną cyrkulację.


fot. Mariusz Król - Pseudanthias squamipinnis

Papużak należy do rodziny strzępielowatych. Można zaobserwować u nich bardzo interesujące zachowanie. Otóż samica czasami może przeobrazić się w samca (zmienić płeć). Co najciekawsze wszystkie ryby rodzą się jako samice, a dopiero później przekształcają się w samce. Jeżeli w zbiorniku zginie samiec, to w bardzo krótkim czasie jedna z samic zmieni płeć.

Wymagana temperatura wody od 22°C do 28°C. Jest dość odporna, jednak jak w przypadku wszystkich organizmów morskich należy starać się utrzymać prawidłowe parametry wody. 

Ryby dobrze jest trzymać w haremach, a samce są dość terytorialne. Dobrze czują się w grupie.

Karmimy pokarmami suchymi i mrożonkami takimi jak artemia, mysis, czy ikra homara. Preferowane jest kilkukrotne karmienie w ciągu dnia z przewagą pokarmów mięsnych.

Jeżeli decydujemy się na kilka osobników tego gatunku, powinniśmy wpuszczać je jednocześnie, ponieważ w przeciwnym wypadku może wystąpić wśród nich agresja.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!