Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Damian Tomczyk - Caulerpa taxifolia

Opisywany gatunek występuje w naturze m.in. w takich miejscach jak Japonia, Wietnam, Ocean Indyjski, Ocean Atlantycki, czy Chiny.

Należy do rodziny makroglonów Caulerpaceae.


fot. Damian Tomczyk - Caulerpa taxifolia

Nie wymagają dużego zbiornika do hodowli i przygodę z tym makroglonem śmiało można rozpocząć już w niewielkich zbiornikach o pojemności od 30 litrów. Woda musi posiadać w miarę dobre parametry i temperaturę od 18°C do 27°C. Przyczepia się samoistnie do skałek, jednak można go początkowo przymocować klejem np. żelowym do koralowców, lub gumką recepturką, którą po przyrośnięciu wyciągamy.


fot. Damian Tomczyk - Caulerpa taxifolia

Odżywia się w procesie fotosyntezy. Decydując się na ich hodowlę w zbiorniku należy wziąć pod uwagę to, że glony te potrafią bardzo szybko się rozrastać przez co w pewnym momencie mogą stać się plagą. Niekontrolowane zwłaszcza w małych zbiornikach zdecydowanie zdominują całe akwarium. Populację glona trzeba ciągle kontrolować. Idealnie nadaje się do refugium.

Rośnie w formie łodygi, która potrafi przyczepić się w wielu miejscach. Można to porównać do pełzania łodygi. Wypuszcza z niej liście, które przypominają trochę wyglądem liście palmy.

Gatunek zdecydowanie można polecić początkującym akwarystom morskim.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!