Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Marcin Szyłkowski - Caulerpa brachypus

Opisywany gatunek występuje w naturze przede wszystkim w Indopacyfiku, jednak na przestrzeni lat bardzo rozprzestrzenił się jako gatunek inwazyjny chociażby w Stanach Zjednoczonych.

Należy do rodziny makroglonów Caulerpaceae.

Akwarium do hodowli tego gatunku nie musi być duże i śmiało można rozpocząć ją w zbiornikach o pojemności od 30 litrów. Woda musi posiadać w miarę dobre parametry i temperaturę od 18°C do 27°C. Przyczepia się samoistnie do skałek, jednak można go początkowo przymocować klejem np. żelowym do koralowców, lub gumką recepturką, którą po przyrośnięciu wyciągamy.

Odżywia się w procesie fotosyntezy. Decydując się na ich hodowlę w zbiorniku należy wziąć pod uwagę to, że glony te potrafią bardzo szybko się rozrastać przez co w pewnym momencie mogą stać się plagą. Populację glona trzeba ciągle kontrolować. Idealnie nadaje się do refugium.

Ze względu na swój wygląd bywa on nazywany  Caulerpą miniaturową.

Caulerpa brachypus nie przepada za zbyt mocnym oświetleniem i preferuje miejsca z mniejszą ilością światła. Ze swojej łodygi, która rośnie na zasadzie przyczepiania się w różnych miejscach (tak jakby pełzała) wypuszcza liście przypominające niewielkie, ząbkowane ostrza.

Gatunek zdecydowanie można polecić początkującym akwarystom morskim.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!