Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Mariusz Król - Gracilaria curtissae

Opisywany gatunek makroglona występuje w naturze w takich miejscach jak: Brazylia, Jamajka, Floryda, USA, czy Pacyfik.

W sprzyjających warunkach rozrasta się bardzo szybko tworząc piękny czerwony ogród. Szczepiąc go należy pamiętać, że długo przyrasta samoistnie do skałki, dlatego też warto go przymocować gumką, igłą, lub klejem. W pewnym momencie rośnie w formie warstw tworząc kolejne piętra. Jak każdy makroglon idealnie nadaje się do walki ze zbyt wysokimi fosforanami i azotanami. Pięknie wygląda zarówno w refugium, jak i w zbiorniku ogólnym.

Akwarium do hodowli tego gatunku nie musi być duże i śmiało można rozpocząć ją w zbiornikach o pojemności od 50 litrów. Woda musi posiadać w miarę dobre parametry i temperaturę od 18°C do 27°C.

Odżywia się w procesie fotosyntezy. Decydując się na ich hodowlę w zbiorniku należy wziąć pod uwagę to, że glony te potrafią bardzo szybko się rozrastać przez co w pewnym momencie mogą stać się plagą. Populację glona trzeba ciągle kontrolować. Idealnie nadaje się do refugium.

Gatunek zdecydowanie można polecić początkującym akwarystom morskim.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!