Koralowce miękkie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Sarcophyton crassicaule w trakcie podziału

Jest to rewelacyjny gatunek koralowca miękkiego nadający się już dla początkujących akwarystów morskich. W naturze spotykany jest on w Indopacyfiku.

Sarcophyton sp. rosną dość duże i nie są bardzo wymagające. Przede wszystkim gatunek ten jest w miarę odporny na błędy początkujących akwarystów.

Wymaga wody o temperaturze od 23°C do 29°C, dość silnego oświetlenia i raczej średniej cyrkulacji. Warto dodawać jod i stront do wody. Należy pamiętać że pierwiastki te dość szybko ulatniają się z wody.

Młode osobniki można śmiało hodować w niewielkich akwariach, jednak gatunek ten w sprzyjających warunkach szybko rośnie i wkrótce może okazać się za mały do naszego zbiornika. Z tego też powodu polecane akwarium to zbiornik od 150 litrów wzwyż.


fot. Mariusz Król - Sarcophyton crassicaule po podziale i odcięciu nogi

Sarcophyton sp. zaliczane są do korali skórzastych. Ma to związek z ich wzrostem. Otóż raz na jakiś czas (średnio kilka tygodni) zrzuca on z siebie "skórę". Wygląda to czasami jak mgła, lub pajęczyna. Następnie miejsce ma przyrost osobnika. Podczas tego procesu koral jest pomarszczony i nie pompuje się tak jak zazwyczaj.

Zdarza się czasami, że potrafią w nim zamieszkać błazenki tworząc swój natural house.

Gatunek ten posiada bardzo długie polipy zakończone "kwiatkami". Z reguły chowane są przez niego na noc i wystawiane w bardzo szybkim tempie po otrzymaniu nawet minimalnej ilości światła. Odżywia się przez tzw. zooksantele (dzięki światłu).

Można dzielić go samemu przez odcinanie kawałka koralowca. Zdarza się, że dzieli się sam i wtedy wystarczy odciąć mu tylko nogę. Czasami proces trwa bardzo szybko, a czasami całkowite samoistne podzielenie następuje po kilku miesiącach. Szczepkę można próbować przytwierdzić do skały za pomocą kleju. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak przyczepienie nogi za pomocą gumki recepturki i późniejsze jej zdjęcie po samoistnym przytwierdzeniu się przez korala.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!