Koralowce miękkie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Fot. Mariusz Król - Capnella spp.

Capnella spp. to bardzo ciekawy koralowiec miękki, który podobnie do Xenii jest bardzo popularny i zamieszkuje Oceany Indyjski oraz Spokojny.

Jest mało wymagającym koralowcem, jak większość korali miękkich, dlatego też można polecić go początkującym akwarystom morskim.

Capnella spp. wymaga średniego oświetlenia i średniej cyrkulacji. Woda powinna mieć temperaturę 23°C - 28°C.

Po wyłączeniu światła, lub podczas zestresowania np. dotknięciem ręki szybko potrafi skulić się do niewielkich rozmiarów.

Po napompowaniu kształtem Capnella spp. przypomina drzewo, natomiast mi osobiście w momencie skurczenia kojarzy się z grzybem smardzem.

Jak wszystkie koralowce miękkie nie posiada ona szkieletu twardego, tylko tkankę. Może urosnąć nawet do 30 centymetrów wysokości.

W sprzyjających warunkach szybko rośnie. Rozmnażanie polega na odcięciu kawałka koralowca i przyczepieniu go np. za pomocą gumki recepturki do kawałka skały, lub podstawki. Można również zaobserwować zachowanie Capnella spp. polegające na samoistnym odrywaniu swojej części, który następnie niesiony jest z cyrkulacją i przyczepia się do jednego z fragmentów skały.

Podczas wzrostu Capnella spp. zrzuca z siebie skórę. Podczas tego zjawiska zaobserwujemy niechętne "pompowanie" się korala i będzie raczej cały czas skurczona.

Koralowiec odżywia się za pomocą światła, przez zooksantele.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!