Koralowce LPS
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Euphyllia ancora pochodzi przede wszystkim z Filipin, Australii, Malezji, Japonii i Wysp Ryukyu.

Koralowiec należy do grupy koralowców LPS (Large Polyp Scleractinia), czyli wielkopolipowe korale twarde. Jest dość łatwa w hodowli, przy czym wygląda bardzo estetycznie.

Szczególnie pożądane są przez akwarystów różne ciekawe odmiany barwne. Oczywiście odmiany te są trudniej spotykane w sklepach zoologicznych i znacznie droższe.

Nazwę hammer (młotek) zawdzięcza kształtom swoich polipów (czasami litera C). Opisywana odmiana barwna jest brązowa z jasnymi tipami, w aktynice wydaje się kolorystycznie wpadająca w kolor różowy.

Koral ten nie przepada za zbyt silną cyrkulacją. Jeżeli chodzi o światło przystosowuje się do różnych warunków oświetlenia.


fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

W przeciwieństwie do innych gatunków Euphylli nie należy do łatwych jeżeli chodzi o podział. Inne gatunki dzielą się tworząc główki, które wystarczy odciąć i szczepić na podstawki. W tym przypadku Euphyllia tworzy jeden szkielet w postaci "grzebienia". Podział jest oczywiście możliwy, jednak wymaga on sporego doświadczenia. Gatunek należy przeciąć w miejscu, w którym chcemy za pomocą odpowiedniej piły (takiej jak dremel), następnie zdezynfekować i kolejno zaszczepić.


fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

Zdarza się, że z czasem potrafią zamieszkać ją Amphipriony, czyli błazenki, tworząc w ten sposób swój natural house (naturalny dom).

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Wymaga ona temperatury 24°C - 27°C i w miarę stabilnych parametrów wody. Warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia i strontu w wodzie, gdyż wapń pełni rolę budulcową szkieletu, który jest twardy i z którego Euphyllia wyciąga swoje "macki".

Jest dość agresywna i może parzyć inne korale, więc warto zapewnić jej sporo miejsca w zbiorniku, tym bardziej że czasami potrafi wyciągać polipy na znaczne odległości. Same polipy pompują się w oświetleniu bardzo szybko i osiągają znaczne rozmiary. Po wyłączeniu światła maleją i robią się bardziej cienkie.

Odżywia się przede wszystkim światłem przez zooksantele, aczkolwiek warto dokarmiać ją mrożonkami takimi jak czerwony plankton.

Gatunek ten jest wrażliwy na glony porastające szkielet, a także na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!