Koralowce LPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

Euphyllia ancora pochodzi przede wszystkim z Filipin, Australii, Malezji, Japonii i Wysp Ryukyu.

Koralowiec należy do grupy koralowców LPS (Large Polyp Scleractinia), czyli wielkopolipowe korale twarde. Jest dość łatwa w hodowli, przy czym wygląda bardzo estetycznie.

Szczególnie pożądane są przez akwarystów różne ciekawe odmiany barwne. Oczywiście odmiany te są trudniej spotykane w sklepach zoologicznych i znacznie droższe.

Nazwę hammer (młotek) zawdzięcza kształtom swoich polipów (czasami litera C). Opisywana odmiana barwna jest brązowa z jasnymi tipami, w aktynice wydaje się kolorystycznie wpadająca w kolor różowy.

Koral ten nie przepada za zbyt silną cyrkulacją. Jeżeli chodzi o światło przystosowuje się do różnych warunków oświetlenia.


fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

W przeciwieństwie do innych gatunków Euphylli nie należy do łatwych jeżeli chodzi o podział. Inne gatunki dzielą się tworząc główki, które wystarczy odciąć i szczepić na podstawki. W tym przypadku Euphyllia tworzy jeden szkielet w postaci "grzebienia". Podział jest oczywiście możliwy, jednak wymaga on sporego doświadczenia. Gatunek należy przeciąć w miejscu, w którym chcemy za pomocą odpowiedniej piły (takiej jak dremel), następnie zdezynfekować i kolejno zaszczepić.


fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

Zdarza się, że z czasem potrafią zamieszkać ją Amphipriony, czyli błazenki, tworząc w ten sposób swój natural house (naturalny dom).

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Wymaga ona temperatury 24°C - 27°C i w miarę stabilnych parametrów wody. Warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia i strontu w wodzie, gdyż wapń pełni rolę budulcową szkieletu, który jest twardy i z którego Euphyllia wyciąga swoje "macki".

Jest dość agresywna i może parzyć inne korale, więc warto zapewnić jej sporo miejsca w zbiorniku, tym bardziej że czasami potrafi wyciągać polipy na znaczne odległości. Same polipy pompują się w oświetleniu bardzo szybko i osiągają znaczne rozmiary. Po wyłączeniu światła maleją i robią się bardziej cienkie.

Odżywia się przede wszystkim światłem przez zooksantele, aczkolwiek warto dokarmiać ją mrożonkami takimi jak czerwony plankton.

Gatunek ten jest wrażliwy na glony porastające szkielet, a także na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!